Advertisement
Strona główna arrow O nas arrow Stanowiska i oświadczenia arrow Rezolucja Lewicy i Demokratów w sprawie tarczy antyrakietowej
Rezolucja Lewicy i Demokratów w sprawie tarczy antyrakietowej Utwórz PDF Drukuj
08 lutego 2007 r.
Porozumienie Lewica i Demokraci z niepokojem obserwuje rozwój sytuacji, związanej z ewentualnym ulokowaniem w Polsce amerykańskich instalacji antyrakietowych. Nie ulega wątpliwości, że akceptacja tej propozycji będzie miała ogromny wpływ na bezpieczeństwo i stosunki Polski z sąsiadami i wewnątrz Unii Europejskiej - nie tylko w najbliższym czasie, ale na dziesięciolecia. Podjęcie decyzji w tej sprawie wymaga więc szczególnej rozwagi i starannej analizy wszystkich jej skutków. W tym stanie rzeczy za niedopuszczalne uważamy jakiekolwiek jednostronne i nie poprzedzone debatą publiczną wiążące deklaracje ze strony prezydenta lub rządu. Wzywamy premiera do przedstawienia opinii publicznej wszelkich niezbędnych informacji o istocie propozycji amerykańskiej, o korzyściach i zagrożeniach z niej płynących. Domagamy się także poprzedzenia decyzji szerokimi konsultacjami w ramach NATO i UE.
Porozumienie Lewica i Demokraci oświadcza, że spełnienie tych warunków umożliwi partiom, wchodzącym w jego skład, a także innym siłom politycznym i obywatelom wyrobienie sobie poglądu na kwestię instalacji w Polsce tarczy antyrakietowej. Ich zlekceważenie nie będzie sprzyjało poparciu dla tego projektu.


       
       
Warszawa, 18 II 2007

« poprzedni artykuł   następny artykuł »