Advertisement
LiD odnawia wnioski do Trybunału Konstytucyjnego
08 listopada 2007 r.
Klub Poselski Lewicy i Demokratów zamierza ponowić wnioski do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie zgodności z Konstytucją niektórych ustaw i rozporządzeń przyjętych jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu - poinformował szef klubu, przewodniczący SLD, Wojciech Olejniczak, na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak przypomniał lider Sojuszu, wnioski w tych sprawach trafiły do TK już w zeszłej kadencji, jednak nie zostały dotychczas rozpatrzone. - Skierowaliśmy w zeszłym roku kilkanaście wniosków do Trybunału Konstytucyjnego, i dzisiaj przyszedł czas w nowej kadencji, żeby te wnioski odnowić, licząc jednocześnie, że Trybunał w swoich pracach uwzględni to, że większość z tych wniosków zostało złożonych wiele miesięcy temu - powiedział Olejniczak.
więcej
Liderzy LiD spotkali się z prezydentem 07.11.2007
08 listopada 2007 r.

Liderzy LiD, Wojciech Olejniczak i Marek Borowski poinformowali po spotkaniu z prezydentem, że przedmiotem rozmowy były przede wszystkim kwestie powołania komisji śledczej do wyjaśnienia okoliczności śmierci Barbary Blidy oraz rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Jeśli chodzi o komisję śledczą ds. okoliczności śmierci Blidy, to - jak wynika z relacji Wojciecha Olejniczaka - prezydent nie jest jej przeciwny.

- Pan prezydent powiedział, że każda władza, jeśli jest czysta - a on wierzy, że tak - nie powinna obawiać się powołania komisji śledczych, więc nawet, jeżeli są jakieś sprawki, czy to urzędników, czy osób, które nie dopełniły starannego nadzoru, to ktoś powinien ponieść odpowiedzialność - relacjonował polityk LiD.

Olejniczak zwrócił jednocześnie uwagę, że prezydent nie ma żadnych uprawnień w kwestii powołania komisji śledczej. (Komisję taką powołuje Sejm w drodze uchwały, która nie wymaga podpisu prezydenta).

Szef Klubu Poselskiego LiD dodał, że przedstawił prezydentowi również swój krytyczny stosunek do planów PO utworzenia w Sejmie jednej komisji, która miałaby zbadać ewentualne przypadki wykorzystywania w czasie rządów PiS służb specjalnych do działań politycznych. Zdaniem Olejniczaka, taka komisja byłaby niezgodna z konstytucją.

 za: www.sld.pl

Jerzy Szmajdziński wicemarszałkiem Sejmu RP 06.11.2007
08 listopada 2007 r.

Sejm będzie mieć czterech wicemarszałków. Zostali nimi: Jerzy Szmajdziński z Lewicy i Demokratów, Stefan Niesiołowski z Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Putra z Prawa i Sprawiedliwości oraz Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Jarosław Kalinowski otrzymał 453 głosów „za”. Jeden poseł był przeciwny. Stefan Niesiołowski dostał 292 głosów „za” i 158 „przeciw”. Czterech posłów się wstrzymało. Krzysztof Putra z kolei: 408 „za”, 9 przeciw. 36 parlamentarzystów się wstrzymało. Jerzy Szmajdziński natomiast: 427 „za”, 6 „przeciw. 16 wstrzymało się od głosu.

za: www.sld.pl 

LiD wybrał szefa klubu i kandydata na wicemarszałka
04 listopada 2007 r.
Kandydatem LiD na wicemarszałka Sejmu został Jerzy Szmajdziński - za jego kandydaturą było 46 parlamentarzystów LiD, czterech przeciwko, jeden wstrzymał się od głosu.

Szef SLD Wojciech Olejniczak został przewodniczącym klubu parlamentarnego Lewica i Demokraci - dowiedziała się PAP w kierownictwie klubu, który zebrał się na zamkniętym dla dziennikarzy inauguracyjnym posiedzeniu.

W liczącym 53 osoby klubie LiD na Olejniczaka, jedynego kandydata, głosowało 49 parlamentarzystów, dwóch się wstrzymało.

za: www.onet.pl  

 

««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 7 z 41